Vissza

Digitlis trben nincs bizalom!


A paranoia s a jhiszemsg harca az informatikai biztonsgban.

Informatikusként mindig eltérbe helyeztem az informatikai biztonságot. St, sokan úgy ismernek, hogy túlozva, már paranoiás jelleggel kezelem a biztonsági kockázatokat jelent információkat. És valljuk be, talán nem is alaptalanul.

Ugyanakkor van egy másik oldala is a dolognak: a túlzott segíteni akarásom. Ez bizonyos értelemben anomália, hiszen az informatikai biztonság egyik legnagyobb ellensége a jóhiszemség. A mai digitális világban sajnos biztosra állíthatom, hogy a jóhiszemséget el kell felejteni. Amikor a hackerek az ismersök mögé bújva, segítséget kérve támadják az embert, akkor kell meghúzni a határt. Digitális térben nincs bizalom! Kemény szavak, de amikor a legkülönbek is támadás áldozatává válnak, akkor ezt a szabályt fokozni kell.

Egy-egy támadást épít jellegnek kell felfogni, és megkeresni azt a pontot, ahol kicsúszhat a kezünk alól az irányítás. Amikor hacker támadások legfelsbb szinteken, komoly szervezeteknél is elfordulnak, szinte napi szinten, senki se gondolja, hogy kivétel lesz. Lehet, hogy csak egy Facebook profilról van szó, de lehet, hogy az csak a kezdet. Lehet, hogy nem is te vagy az igazi célpont, hanem csak egy út az igazi célponthoz.

A kibervédelembe úgy érdemes belefogni digitális eszközeinken (bankkártyánk, telefonunk, laptopunk, okos óránk, IP kameránk, Bluetooth eszközeink, stb.), mintha fizikai objektumainkat védenénk. Gondoljunk csak lakásunkra, házunkra, autónkra, irodánkra, mhelyünkre – mindet védjük illetéktelenektl. Ha nem tennénk, ha nem zárnánk, ha nem szerelnénk fel kamerát, ha nem tennénk óvintézkedéseket, csak id kérdése lenne, hogy megtörténjen a baj. A digitális világban ugyanez a helyzet.

Egy támadás vagy betörés új lehetségeket kell, hogy nyisson biztonsági intézkedéseinkben. Tapasztalatainkat meg kell osztani, és segíteni kell ismerseinket is. Ne feledjük, hogy egy támadásból tanulni lehet, és az így szerzett tudást felhasználhatjuk, hogy ersebbé váljunk.

Ezeket a gondolatokat érdemes mindig szem eltt tartani, hiszen a digitális világban a védelem nemcsak egyéni, hanem közösségi feladat is. Biztonságosabbá tehetjük környezetünket, ha odafigyelünk, tanulunk, és segítünk másoknak is ugyanezt tenni.